به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استبصار،  شیخ محمد حسون که آخرین بار در محرم امسال به این کشور سفر کرده است، به پرسش های خبرنگار خبرگزاری حوزه درباره اوضاع عمومی، فرهنگی و دینی در سنگاپور پاسخ داد که حاصل این گفت و گو در ذیل می آید:

* اطلاعات عمومی از کشور سنگاپور

سنگاپور کشور کوچکی است که قبلا تحت استعمار انگلیس و وابسته به مالزی بوده، اما در سال ۱۹۶۵ میلادی مستقل شد. در گذشته کشورهای جنوب شرق آسیا از نظر عمران و پیشرفت، در جایگاه خاصی نبودند، اما در حال حاضر این کشورها از جمله سنگاپور، به یک کشور سیاحتی و تجاری تبدیل شده اند. یکی از نکات مورد اشاره درباره سنگاپور، وجود کازینو و قمارخانه های بزرگ در این کشور است که باعث شده از کشورهای اروپایی نیز به این کشور بیایند، اما جالب است بدانید شهروندان سنگاپوری حق ورود به این قمارخانه ها را ندارند، مگر اینکه کمتر از ۱۰۰ دلار به همراه داشته باشند تا در صورت باخت، خسارت اساسی به شهروندان وارد نشود.

از نظر پاکیزگی شهر و نظارت اجتماعی، در حد بالایی قرار دارد و به عنوان مثال جریمه فردی که دستمال کاغذی یا سیگار در خیابان بیندازد، ۵۰۰ دلار است. جریمه های سنگین و فرهنگ سازی، باعث شده است همه ملتزم به قانون باشند و به علائم راهنمایی و رانندگی نیز توجه می شود، کمااینکه جریمه بی‌توجهی به این علائم نیز ۵۰۰ دلار است.

جمهوری سنگاپور تنها دارای شهر است و مساحت این کشور از ۶۴۸ کیلومتر مربع تجاوز نمی کند و جمعیت آن ۵ میلیون نفر است که ۲ میلیون نفر، مهاجرند و اکثر مهاجران از کشورهای چین، هندوستان، پاکستان و تعدادی نیز از ایرانی ها و عرب ها هستند.

زبان سنگاپوری ها، مالایو است که در جنوب شرق آسیا رواج دارد. البته همه اهل سنگاپور با زبان انگلیسی آشنایی دارند و زبان رسمی تجاری و طبقه فرهنگی، انگلیسی است.

* وضعیت مسلمانان سنگاپور

اکثریت سنگاپوری ها، بودایی هستند و پیروان مسیحی و مسلمان در رتبه های بعدی قرار دارند تعداد مسلمانان  این کشور را یک میلیون نفر اعلام کرده‌اند، اما آمار دقیقی از شیعیان در دست نیست چون شیعیان بیشتر از مهاجرین هستند و آمار ثابتی در این زمینه وجود ندارد و شیعیانی که اصالتا سنگاپوری اند، نوعا مستبصر می باشند و پس از مطالعه، مکتب تشیع را برگزیده اند و عمده استبصارها، بواسطه انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) صورت گرفته است.

* حسینیه الزهراء، از مهمترین پایگاه های شیعی در سنگاپور

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، یکی از مستبصرین سنگاپور بنام آقای محمد روسلی به قم آمد و بعد از طی تحصیلات دینی و حوزوی به کشورش بازگشت و هم اینک، منشأ بسیاری از فعالیت های و دینی و فرهنگی شیعیان در سنگاپور است. از جمله حسینیه الزهراء را راه اندازی کرده است که در آن، نماز جمعه و جماعت، ویژه برنامه های اعیاد و وفیات مذهبی و مناسبات دینی برگزار می شود.

یکی دیگر از حسینیه های شیعیان سنگاپور متعلق به خوجه ها(نوعا مهاجران هندی و پاکستانی هستند) است که به آن امامباره می‌گویند، در گذشته حسینیه بسیار بزرگی بود و چند سالن داشت و هر سال در ایام محرم چند مراسم مختلف و همزمان به زبان های  انگلیسی، اردو و … برگزار می کردند و مرکز مهمی به شمار می آمد و لاله و لادن دوقلوهای به هم چسبیده محبوب ایرانی نیز که بعد از عمل جراحی فوت کردند، در همین امامباره غسل و تکفین شدند، اما این مرکز به بهانه آزار و اذیت همسایگان، توسط حکومت بسته شد، سه سال است این حسینیه بسته شده و شیعیان خوجه، هر سال برای برپایی مراسم، یک تالار بزرگ را اجاره می کنند.

* شورای شرعی جعفری در سنگاپور تشکیل شد

اخیرا شورایی بنام شورای شرعی جعفری(المجلس الشرعی الجعفری) به ریاست آقای شیخ محمد روسلی در سنگاپور تشکیل و به رسمیت شناخته شد همه شیعیان در این شورا عضویت دارند و آنها شیخ روسلی را به ریاست شورا انتخاب کردند و از طرف دولت به رسمیت شناخته شده است. این شورا، یک قطعه زمین خریده است که در آن مسجد، کتابخانه، مرکز فرهنگی و … در نظر گرفته شده است. البته هزینه ها در سنگاپور بالاست و برای تکمیل این طرح، باید هزینه هایش بتدریج تامین شود. حجت الاسلام والمسملین شهرستانی، موافقت حضرت آیت الله العظمی سیستانی برای صرف بخشی از وجوه شرعی برای ساخت محل این شورا را اعلام کرده است.

* مسجد برهان متعلق به شیعیان اسماعیلی

بهره ها(شیعیان اسماعیلی) نیز دارای مسجد برهان هستند، مسجد آنان بزرگ و مجلل و دارای مناره است و در دهه محرم، عصر هر روز مراسم مفصلی شامل سخنرانی و عزاداری دارند.

* شافعی های سنگاپور و عزداری مفصل برای امام حسین(علیه السلام)

مسجد علوی نیز از دیگر مراکز مربوط به مسلمانان است که مسئولش آقای سیدعلی العطاس از مسلمانان شافعی مذهب است. مسجدی بزرگ و قدیمی و رسمی است  و دولت نیز، این مسجد را به عنوان پایگاه رسمی مسلمان ها قبول دارد و اگر مناسبتی از طرف مسئولان دولتی در خصوص مسلمانان باشد، در این مسجد حاضر می شوند. مسئولان این مسجد علاقه ویژه ای به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام دارند. اظهار محبت و تعاطف دارند و در دهه محرم در همین مسجد برای امام حسین مجلس می گیرند، شیعیان زیادی نیز در این مسجد چه برای اقامه عزا و چه برای حضور در نماز جماعت، حاضر می شوند. مراسم دهه محرم در این مسجد، هر روز قبل از نماز ظهر است و روز عاشورا، مراسم مفصلی در عزای سیدالشهداء برپا می کنند.

اهل سنت سنگاپور، مسجد دیگری بنام مسجد سلطان(عبدالغفور) دارند در منطقه قدیمی سنگاپور واقع شده است. قبلا عرب های زیادی در این منطقه بودند و حتی به آن arabstreet هم گفته اند، اما در حال حاضر، اکثریت ساکنان این منطقه را عرب ها تشکیل نمی دهند.

* بیشتر پرسش ها، اعتقادی است

هر سال در سخنرانی های خود به ویژه در حسینیه الزهراء، بعد از سخنرانی و عزاداری، برای پاسخ به سوالات و شبهات در حسینیه می مانم، معمولا بیش از یک‌ساعت حضور دارم و بیشتر پرسش ها، اعتقادی است. هنگامی که مبلغ به سفر تبلیغی به ویژه به خارج از کشور می رود، باید به مسائل اعتقادی مسلط باشد، زیرا نوع پرسشهایی که از ما در این سفرها می شود، شبهات ومسائل اعتقادی است. این مساله نشان می دهد حوزه علمیه باید بیش از پیش به این عرصه یعنی مباحث اعتقادی و پاسخ به شبهات اهتمام بورزد.

در حال حاضر تمرکز اصلی بر فقه و اصول است و از آن به دروس اصلی و از دروس اعتقادی به دروس جنبی تعبیر می شود در حالی که گفته اند، اعتقادات، فقه اکبر است و طلاب باید متوجه باشند یکی از سلاح های مهم و کارآمد در دستان مبلغ، مباحث اعتقادی است. تاکنون به بیش از ۱۸ کشور در نقاط مختلف جهان سفر کرده ام جالب است بدانید، بیشتر سوالات، اعتقادی بوده است. به ویژه اینکه در سالهای اخیر، شبکه های ماهواره ای هجمه همه جانبه ای را بر ضد باورهای شیعی به راه انداخته اند.

* ادله ومبانی ما قوی است، روش علمی لازم است

زمینه برای رشد و نشر مکتب اهل بیت (علیهم السلام) در همه جای دنیا فراهم است منتها باید روش و منهج ما، علمی باشد. ما معتقد به مکتبی هستیم که دارای مبانی و ادله قوی است و این به هنر و تدبیر ما بر می گردد که این مکتب را چگونه معرفی کنیم.

امام رضا علیه السلام فرمودند؛ اگر مردم، زیبایی های کلام ما را بدانند، از ما پیروی خواهند کرد. عقیده و ادله ما قوی است ما باید به دنبال روش علمی باشیم و از کارهایی که موجب وهن مذهب می شود پرهیز نماییم. نقص از ماست که باید بیش از پیش در انجام وظایف خود کوشا باشیم. نظام آموزشی در حوزه های علمیه باید به گونه ای باشد که دانش آموختگان، مسلح به مبانی در مواجهه با دیگران با منهج علمی باشند. البته کارهای بسیار خوبی در این راستا صورت گرفته اما کافی نیست و باید برنامه ریزی ها و تلاش هایمان را مضاعف کنیم

* شیعیان دنیا به حوزه و روحانیت اعتقاد دارند

به نظرم شایسته است حوزه علمیه، هر سال گروه های مختلفی از اساتید و فضلا را به کشورهای مختلف بفرستد تا با فضای بین الملل و نیازهای فکری در نقاط مختلف جهان آشنا شوند. شیعیان در هر جایی از دنیا که باشند، به حوزه و روحانیت اعتقاد و علاقه ویژه ای دارند.

* خاطراتی از حضور در کشورهای مختلف با لباس روحانیت

در خیابان های سنگاپور با لباس مقدس روحانیت حضور پیدا می کردم و مردم خیلی احترام می کردند. در روسیه نیز روبروی قصر کرملین معمم رفتم و آنجا نیز همه احترام می گذاشتند. در فرودگاه لبنان برای نشان دادن گذرنامه در صف ایستاده بودم، یک افسر از اتاقش بیرون آمد و گفت: شیخ نباید در صف بایستد. من را برد اتاقش چای آورد و گذرنامه را داد به یکی از کارمندان که مُهر کردند. یکی از سالها همراه همسرم که ایشان نیز فعالیت های تبلیغی دارد به سوئد رفته بودیم. در آخرین روزهای حضور با همان لباس روحانیت و ایشان هم با همان چادر مشکی به یکی فروشگاه ها برای تهیه سوغات رفتیم. مدیر فروشگاه خودش از اتاقش بیرون آمد و خوشامد گفت و تا انتهای خرید همراهمان بود و راهنمایی می کرد و در پایان، یک جعبه شکلات نیز هدیه داد. بحمدالله در تمام سفرهای تبلیغی چه در جلسات سخنرانی چه در فضای عمومی با لباس روحانیت بوده ام و جز احترام، چیز دیگری ندیده ام که همه اینها از توفیقات الهی و بیانگر علاقه مردم جهان به مباحث دینی و معنوی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

InstagramTelegramBehanceEmailYoutube