به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استبصار، پرفسور “جیمس کریهام”:اگر ماجرای سقیفه رخ نمی داد، اکنون یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مسلمان جهان همگی شیعه بودند

به گزارش شیعه آنلاین، مؤسسه “لیوفورم” که در زمینه مسائل دینی و عمومی در سراسر جهان فعالیت می کند و بیش از ۲۲۲ دفتر در نقاط مختلف جهان دارد، در جدید ترین گزارش خود اعلام کرد که جمعیت شیعه در جهان از ۴۰۰ میلیون نفر گذشت.

این مؤسسه که مقر اصلی آن در منطقه “ویستمنستر” در مرکز لندن قرار دارد، در ادامه این گزارش نوشت: در حال حاضر در مجموع یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مسلمان در سراسر جهان زندگی می کنند که ۴۰۰ میلیون آن را شیعیان تشکیل می دهند.

در این گزارش آمده: در ایران نزدیک به ۸۰ میلیون شیعه، در هند ۷۴ میلیون، در پاکستان ۴۶ میلیون، در ترکیه ۳۳ میلیون، در عراق ۲۶ میلیون، در یمن ۱۲ میلیون، در افغانستان ۱۰ میلیون، در آذربایجان باکو ۱۰ میلیون، در عربستان ۵ میلیون، در مصر ۳ میلیون، در کشورهای شمال آفریقا ۲ میلیون و در غرب آفریقا ۲ میلیون شیعه زندگی می کنند. اما مابقی آنان در ۱۹۸ کشور دیگر جهان هستند.

فتنی است این گزارش که نزدیک به ۱۰ سال بر روی آن کار شده، توسط ۱۰۰ پژوهشگر تهیه و تألیف شده است.

در بخشی از این گزارش، پرفسور “جیمس کریهام” که از سرشناس ترین پژوهش گران مؤسسه “لیوفورم” به شمار می رود، نوشته: اگر ماجرای سقیفه رخ نمی داد، اکنون یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مسلمان جهان همگی شیعه بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

InstagramTelegramBehanceEmailYoutube