به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استبصار، در این گزارش آمده است: درست زمانی که جنبش اسلامی سنی “بوکو حرام” در رأس عناوین خبرها در نیجریه قرار دارد، گروهی از شیعیان نیز در این کشور وجود دارند که توجه‌ها را به خود جلب کرده‌اند. شهر “کادونا” مهمترین شهر شیعه نشین نیجریه است. در این شهر می‌توان آثار و بناهای قدیمی مربوط به قرن ۱۹ میلادی یعنی زمان ورود اسلام به نیجریه را مشاهده کرد. این شهر مورد توجه بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفته زیرا میزبان دفاتر اسلامی بسیاری از جنبش اسلامی شیعه نیجریه است.جنبش شیعیان در نیجریه از ۲۰ سال پیش تاکنون به طور روزانه، روزنامه منتشر می‌کند و به زودی شبکه‌های رادیو اینترنتی و تلویزیونی راه اندازی می‌کند. همچنین بسیاری از فیلم‌های مستند درباره ویژگی‌های مثبت شیعیان و سران آنها به زبان سواحیلی محلی دوبله و به صورت دی وی دی در مکان‌های زیاد این شهر در معرض فروش قرار دارد.در گذشته، این جنبش، کوچک و محدود بود اما هم اکنون گسترش یافته و افراد زیادی عضو آن شده و به جنبش بزرگی تبدیل شده است. این درحالی است که همه نگاه‌ها متوجه جنبش بوکو حرام، یک جنبش اسلامی سنی است که برای ایجاد دولت اسلامی در نیجریه می‌جنگد. با این حال، برخی در نیجریه، از رشد جنبش شیعیان در این کشور بدون وجود نظارت حکومت مرکزی ابراز نگرانی می‌کنند.رهبر شیعیان در نیجریه یعنی شیخ” ابراهیم زاکزاکی” ۵۷ ساله از حدود ۳۰ سال پیش یعنی زمانی که انقلاب اسلامی در ایران در سال ۱۳۵۷ به پیروزی رسید این مسئولیت را برعهده دارد.حوادث ایران شیخ زاکزاکی را به این باور رسانده که بیداری اسلامی می‌تواند به نیجریه برسد؛ او با اینکه دریافت پول از ایران را رد می‌کند اما همانند ایران مخالف آمریکاست.


هنگامی که با این رهبر دینی ملاقات کردیم، او لباس‌های سنتی برتن داشت و به مانند یک دولتمرد باتجربه رفتار می‌کرد. شیخ می‌گوید که هم اکنون صدها هزار نفر هوادار دارد.
او عکس رهبر انقلاب ایران را در اتاقش گذاشته و به همراه هوادارانش همیشه با جدیت حوادث جاری در ایران را پیگیری می‌کند. هنگامی که از شیخ پرسیده شد آیا حمله نظامی به ایران تاثیری بر نیجریه خواهد داشت یا خیر گفت: “نه تنها بر نیجریه بلکه بر همه جهان تاثیر خواهد داشت.”در هنگام مصاحبه با شیخ زکزاکی، پاسخ‌های وی با ابهام‌های زیادی همراه است. به روشنی می‌توان درک کرد که او به رسانه‌ها اعتماد ندارد. شیخ به دلیل نگرانی از تحریف سخنانش، مصاحبه را برای خودش هم ضبط می‌کند.شیخ پاسخ بسیاری از سئوالات را نیز ارائه نکرد بدون اینکه توضیحی در این باره بدهد.”بی.‌بی.سی” در ادامه به سراغ مخالفان این جریان شیعی رفته و به نقل از یک تحلیلگر سیاسی نیجریه در این باره گفته که جنبش شیعیان در نیجریه، تهدید واقعی برای این کشور است.
“عیسی” یکی از پژوهشگران در دانشگاه احمدوبیلو گفت که جنبش شیعیان به رهبری زاکزاکی حکومتی در داخل یک حکومت ایجاد کرده است. او اضافه کرد که می‌داند: جنبش آموزش‌های نظامی برای اعضای خود برگزار می‌کند و این یعنی اینکه آنها منتظر اتفاقی هستند. شیخ در مقابل می‌گوید: آموزش‌های ادعایی، صرفاً در حد آمادگی برای دفاع از خود است. او این اقدامات را با آموزش‌های کاراته برای نوجوانان مقایسه می‌کند.

 در شهر کادونا، جنبش بوکو حرام حملات زیادی را علیه نیروهای امنیتی و مردم ساکن در این شهر انجام داده‌اند.شیخ زاکزاکی تصریح می‌کند که به ورود به سیاست فکر می‌کند و احتمال دارد حزب سیاسی را ایجاد کند البته به شرطی که قوانین دولت به او این اجازه را بدهد. با این حال او می‌گوید که وضعیت کنونی کشور نیجریه چنین اجازه‌ای به او نمی‌دهد.

 هواداران شیخ از کوچک و بزرگ می‌گویند که به‌دیدگاه‌ها و نظرات او، اعتماد دارند. آنها از ایده‌های دینی شیخ هم حمایت می‌کنند و می‌گویند که این ایده‌ها و افکار نه تنها در نیجریه بلکه در همه مناطق آفریقا منتشر می‌شوند. در روز مشخصی در هفته برای قرائت قرآن، هزاران نفر از هواداران شیخ از زن و مرد به حضور او می‌رسند. آنها به صورت جداگانه می‌نشینند و نشان می‌دهند که برای یادگیری و برقراری آرامش تاکید دارند.به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی خبرنگار “بی.‌بی.سی” اضافه می‌کند: به نظر نمی‌رسد که این جنبش شیعه، تهدیدی برای حکومت یا ملت نیجریه باشد.نیجریه ۱۴۸ میلیون نفر جمعیت دارد که از این تعداد، ۵۵ درصد مسلمانند. آمار قابل اتکایی برای تعیین تعداد شیعیان این کشور وجود ندارد ولی براوردها حاکی از آن است که نیجریه حدود سه تا هفت میلیون شیعه دارد. گفته می‌شود ۹۵ درصد شیعیان کنونی، پیشتر مذهب یا دین دیگری داشتند ولی در ۳ دهه اخیر به تشیع گرویده‌اند که به “مستبصرین”معروف‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

InstagramTelegramBehanceEmailYoutube