318644_923

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استبصار، سفیر ایران در بنگلادش با بیان اینکه اقدامات تروریستی علیه مسلمانان سالیان درازی است که در جهان صورت می‌گیرد، اظهار داشت: متاسفانه کشور بنگلادش نیز این اتفاقات مصون نبوده است و اولین اقدام تروریستی علیه شیعیان در روز عاشورای سال جاری صورت گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین «عباس واعظی» اقدامات اخیر تروریستی در بنگلادش را حاصل تروریسم صادراتی خواند و گفت: مردم این کشور هرگز به عضویت داعش در نیامده‌اد. و فقط یک گروه “جهاد اسلامی” با دولت اصطکاک و درگیری دارد که دولتمردان آنان را داعش می‌نامند.

در حقیقت، داعش نفوذی در بنگلادش ندارد ولی اگر بخواهد یارگیری کند، می‌تواند گفت که احتمال جذب اعضای جهاد اسلامی ــ آنهم به دلیل درگیری سیاسی‌شان با دولت ــ به تروریست‌های داعش وجود دارد.

سفیر ایران درمورد تنش میان جهاد اسلامی و دولت ابراز داشت: بسیاری از سران جهاد اسلامی در زمان استقلال بنگلادش با ارتش پاکستان همکاری می‌کردند تا جدایی طلبی اتفاق نیفتد. پس از استقلال بنگلادش، دولت این کشور، اعضای جهاد اسلامی را یک به یک را محاکمه و حتی برخی را اعدام کرد. تنش‌های کنونی به این دلیل است.

واعظی با اشاره به کمک‌های همه‌جانبه عربستان سعودی به مخالفان دولت خاطرنشان ساخت: آل‌سعود کمک‌های بسیاری را به گروه جهاد اسلامی کرده و آنان توانستند با ریال‌های عربستان، بانک و بیمارستان تاسیس کنند.

وی دو عامل مهم را علت عدم نفوذ داعش در بنگلادش خواند و گفت: در این کشور، یکپارچگی قومیتی وجود دارد و ۹۰ درصد آنان قوم بنگال هستند. بنگلادش مانند پاکستان دارای قومیت‌های متعدد نیست که تروریست‌ها با استفاده از ابزار تفرقه افکنی بین قومیت‌ها بتوانند نفوذ کنند و به اقدامات جنایتکارانانه‌شان بپردازند.

سفیر ایران در بنگلادش، علت دوم را محب اهل‌بیت(ع) بودن مردم این کشور عنوان کرد و اظهار داشت: ۹۵ درصد مردم بنگلادش مسلمان هستند و همگی چه شیعه و چه سنی به اهل‌بیت(ع) عشق و ارادت دارند و در اعیاد و شهادت‌های اهل بیت پیامبر(ص) شرکت می‌کنند.

واعظی افزود: اهل سنت بنگلادش همه ساله درخواست‌های متعددی به سفارت برای زیارت حرم حضرت علی بن موسی الرضا(ع) ارائه می‌دهند، به دلیل همین ارادت مردم بنگلادش به ائمه معصومین(ع)، این کشور را کشور اولیا می‌نامند.

وی با تاکید بر عدم بعیض مذهبی در بنگلادش با وجود اقلیت بودن شیعیان، گفت: از ۱۷۰ میلیون جمعیت مردم این کشور، ۶۰ هزار نفر شیعه هستند و هیچ‌گونه درگیری و اختلاف مذهبی با یکدیگر ندارند.

سفیر ایران با بیان اینکه مردم بنگلادش اسلامشان را از ایرانیان مهاجر گرفته‌اند؛ گفت: یکی از فرودگاه‌های مهم این کشور به نام «شاه جلال» عارف ایرانی است که به بنگلادش مهاجرت کرده بود و هم‌اکنون نیز مقبره‌اش به یک مکان زیارتی تبدیل شده است.

ایران و ایرانیان جایگاه رفیعی در اذهان عمومی بنگلادش دارند. ایران هراسی در این کشور جایی ندارد و با قاطعیت می‌توان گفت که هم دولتمردان هم حزب حاکم بنگلادش و هم اعضای حزب مخالف به کشور ایران حسن ظن دارند.

ابنا

استبصار www.estebsar.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

InstagramTelegramBehanceEmailYoutube