مهرزاد رییسی، مستبصر: موثرترین روش تبلیغ احسان کردن است

مهرزاد رییسی، مستبصر اهل سیستان و بلوچستان حرفهای جالبی برای گفتن دارد. زمینه‌های استبصار در او از کودکی زده شد. از دیدن معصومین علیهم السلام در حال بیهوشی، تا شنیدن تلقین ولایت امیرالمومنین به درگذشتگان اهل سنت، و بعد از آن اردوی راهیان نور…آقای رییسی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع‌رسانی استبصار از داستان تشیع خود و پیوستن به کاروان اهل بیت علیهم السلام را بیان کرد.

لطفاً خودتان را معرفی بفرمایید

اینجانب مهرزاد رئیسی، فرزند رسول‌بخش، متولد ۱۳۷۲ از سیستان و بلوچستان هستم. هم‌اکنون دارای تحصیلات سطح ۱ حوزه علمیه و ساکن شهر مقدس مشهد هستم.

خانواده‌ام خیلی مذهبی نبودند. بااین‌ وجود وقتی من شیعه شدم هفت سال مرا ترک کردند. تا اینکه پس از فوت پدرم الحمدلله رابطه‌ام با مادرم بهتر شد و رفت‌ و آمدمان زیاد شده است.

از قبل از استبصار خود برایمان بگویید

در کلاس هشتم وقتی به اردوی راهیان نور رفتم، با یک پاسدار نیکشهری آشنا شدم و او مرا به روحانی نمایندگی ولی ‌فقیه معرفی کرد. با ایشان صحبت کردم و چند کتاب را به من معرفی کرد. در ۱۵ سالگی وقتی پدربزرگ مادری‌ام درگذشت، دایی‌ام در داخل قبر در گوشش گفت: حق با علی است و ولایت علی حق است! این حرف به‌شدت موجب درگیری ذهنی‌ام شد و به فکر فرو رفتم که چطور دایی‌ام چنین حرفی زد؟!

در ۱۷ سالگی با طلبه‌ای از گروه‌های تبلیغی آشنا شدم و کتاب‌های زیادی خواندم که در نهایت به استبصارم منجر شد. وقتی به مذهب تشیع مشرف شدم از جانب خانواده‌ام طرد شدم و حتی وقتی ازدواج کردم و بچه‌دار شدم کسی از من خبر نداشت.

از سختی‌های استبصار برایمان بگویید

سختی‌هایی که اهل‌بیت ما کشیدند بخصوص حضرت زینب (س) خیلی بالاتر است و اصلاً قابل مقایسه با سختی‌های ما نیست. اگر ما به اهل‌بیت خودمان اقتدا کنیم، سختی‌ها آسان می‌شود.

سختی‌های ما در برابر سختی‌های اهل‌بیت (ع) هیچ است. سختی بسیار کشیدم، ولی به خاطر اهل‌بیت (ع) اصلاً اُمیدم را از دست ندادم. چون وقتی انسان به آن‌ها نگاه می‌کند و ایشان را اُسوه خود قرار می‌دهد می‌تواند از سختی‌ها عبور کند.

سفارش شما به برادران و خواهران اهل سنت چیست؟

اینکه بیایند حق را دنبال کنند و تعصب نداشته باشند.

بهترین دعا یا آرزوی شما چیست؟

بهترین دعای من، شهادت در رکاب حضرت ولی‌عصر (عج) است.

اهل‌بیت (ع) چه نقشی در هدایت بشر دارند؟

اهل‌بیت (ع) در زندگی تمام انسان‌ها نقش مهمی دارند. حاکم نیشابوری که از علمای بزرگ اهل سنت بود وقتی دچار بیماری شد، دستور داد برای او یک الاغ کرایه کنند تا به زیارت امام رضا (ع) برود و به مشهد آمد.

خود من در سفر اربعین با یک هندوستانی همسفر شدم. او به من گفت: من یک هندو هستم؛ ولی به خاطر عشق امام حسین به اینجا آمدم. یا یک جوان مسیحی که در آنجا به من گفت: وقتی با امام حسین (ع) باشی، زندگیت دگرگون می‌شود و بسیار متفاوت می‌گردد.

انسان واقعاً می‌بیند اهل‌بیت نقش تأثیرگذاری دارند و ایشان هستند که تمام افراد را با هر دین و مذهبی به سمت خود جذب می‌کنند. اهل‌بیت (ع) در این دنیا حضور دارند؛ چون قرآن فرموده «وَلا تَحسَبَنَّ الَّذينَ قُتِلوا في سَبيلِ اللَّهِ أَمواتًا بَل أَحياءٌ عِندَ رَبِّهِم يُرزَقونَ»[۱] پس می‌توان با خود آن‌ها مشکلات را در میان گذاشت.

هنگامی‌که به زیارت مشرف می‌شوید، چه حس و حالی دارید؟

خدا را شکر هم به زیارت عتبات عالیات رفتم و هم ساکن مشهد هستم و به زیارت امام رضا (ع) نیز می‌روم. زیارت حس و حال خیلی خوبی دارد. حتی بار اول که به زیارت امام هشتم رفتم، بااینکه سنی بودم ولی نماز شیعه خواندم و مهر گذاشتم. رفقایم مسخره‌ام کردند ولی من کار خودم را ادامه دادم. مسلماً بار اول که شخص به زیارت می‌رود، حس آرامش فوق‌العاده‌ای دارد.

چه کتاب‌هایی در زمینه استبصار مطالعه کرده‌اید؟

کتاب شریف الغدیر، شب‌های پیشاور، کتابی در خصوص حدیث «من مات و لم یعرف امام زمانه»، کتب اهل سنت در فضایل و حقانیت اهل‌بیت (ع) را مطالعه کردم و صوت‌های استاد توحیدی و موسوی را گوش دادم و با مولوی حشمتی و اسلام بلوچ‌زهی و رحیم‌بخش پروار صحبت‌های مفصل و خوبی کردم.

بهترین روش تبلیغ مکتب تشیع چیست؟

«إِنَّ الدّينَ عِندَ اللَّهِ الإِسلامُ»[۲] و اسلام واقعی یعنی تسلیم شدن در برابر ولایت امیرالمؤمنین (ع). بهترین روش تبلیغ، روش احسان کردن است. سال گذشته هنگامی‌که در بلوچستان سیل آمد، برای کار جهادی رفتم. مردم سنی بلوچستان وقتی طلاب شیعه را دیدند که برای کمک به آن‌ها آمده‌اند، خیلی برایشان جالب بود.

هنگامی‌که گروه‌های جهادی شیعه برای کمک به اهل تسنن می‌روند، موجب می‌شود خیلی‌ها مایل به تشیع بشوند. لذا الان بهترین و مؤثرترین روش تبلیغ تشیع احسان کردن است. همان‌طور که خود ائمه (ع) از این روش استفاده می‌کردند.

پیرامون امام زمان (عج) چه مطلبی دارید؟

ما دوازده امام داریم متأسفانه حق آن‌ها را ادا نکرده‌ایم. مسیحیان می‌گویند: اگر ما یک علی‌اصغر داشتیم، قیام می‌کردیم. مکتب تشیع کامل‌ترین مکتب است و در تمام زمینه‌ها سخن برای گفتن دارد. پیامبر (ص) فرمودند: «بعد از من دوازده نفر جانشین می‌آیند که همه آن‌ها از قریش می‌باشند.»[۳]

امام زمان، امام حاضر ما هستند، چرا به او مشکلاتمان را نمی‌گوییم و چرا گدایی درب خانه او را نمی‌کنیم؟ وقتی خود ایشان فرمودند: «خدا را قسم به عمه‌ام بدهید که ظهور من نزدیک‌تر بشود»[۴] همچنین خود حضرت (عج) فرمودند: «اگر شیعیان ما، همدل باشند توفیق دیدار ما به تأخیر نمی‌افتاد.»[۵] لذا اگر ما، امام زمان (عج) را به خاطر خودش بخواهیم او نیز خواهد آمد.

علت اصلی استبصار شما چه بود؟

دستم که در کودکی شکسته بود و به کما رفتم با حضرات معصومین (ع) آشنا شدم و همین آشنایی، جرقه‌های استبصار را در وجودم زد.

ایرادات مذهب پیشین خود را بیان کنید.

بگذارید ایرادهای مذهب پیشین خود را فقط با همین روایت بیان کنم. امام صادق (ع) می‌فرماید: «جبرئیل بر رسول خدا (ص) نازل شد و گفت: ای محمد (ص) خدایت سلام می‌رساند و می‌فرماید من هفت‌آسمان و هفت زمین و آنچه مابین آن‌هاست و آنچه پائین تر یا بالاتر از آن‌هاست آفریدم و جایی عظیم‌تر از رکن و مقام در کعبه نیافریدم و اگر بنده‌ای مرا در آنجا عبادت نماید که مدتش از ابتدای خلقت آسمان‌ها و زمین تا انقراض آن باشد ولی منکر ولایت علی ابن ابیطالب (ع) مرا ملاقات نماید با صورت او را به سقر در جهنم پرتاب نمایم.»[۶]

 

[۱]. «(ای پیامبر!) هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگان‌اند! بلکه آنان زنده‌اند و نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند.» آل‌عمران: آیه ۱۶۹.

[۲]. سوره آل‌عمران: آیه ۱۹.

[۳]. صحیح مسلم: ج ۳، حدیث ۱۴۵۳.

[۴]. این سخن را آیت‌الله حاج میرزا احمد سیبویه، از آقای شیخ حسین سامرایی که از بزرگان اهل منبر در عراق بودند، نقل کرده‌اند.

[۵]. احتجاج طبرسی: ج ۲، ص ۳۱۵ ؛ بحارالانوار: ج۵۳، ص۱۷۷، حدیث۸.

[۶]. عین الحیاة: ص ۱۰۹.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست