به مناسبت دومین سالگرد درگذشت مرحوم شیخ خلیل ساحوری، رهیافته و مبلغ شیلیایی:

یازدهم مهر ماه سالروز درگذشت خلیل ساحوری، رهیافته و مبلغ شیلیایی است. کلیپ کوتاهی از زندگی مرحوم ساحوری را اینجا ببینید.

رودریگو چاندیا، مترجم و روزنامه‌نگار شیلیایی در ۱۸ ژانویه ۱۹۷۶ در شیلی متولد شد. پدر او یک اسپانیایی کاتولیک، اما مادرش از فلسطینیانی بود که در سال‌ها قبل و در زمان تسلط بریتانیا بر فلسطین، به شیلی مهاجرت کرده بودند. همین اصالت فلسطینی زمینه رفت و آمد به سفارت فلسطین و ارتباط با دوستانی مسلمان را فراهم کرد.

نوجوانی رودریگو همزمان با دوران دیکتاتوری آگوستو پینوشه در شیلی بود، و ذهن پرسشگر او که به شدت به مطالعه علاقمند بود، از همان دوران نوجوانی به مطالعه در زمینه‌های مختلف می‌پرداخت. در نتیجه این مطالعات و ارتباطات دوستانه، رودریگوی جوان در ۱۷ سالگی مسلمان شده و در مسجد السلام، تنها مسجد شیلی شهادتین را بر زبان جاری کرد.

او که اکنون نام خود را به خلیل ساحوری تغییر داده بود، به تدریج با مطالعه درباره زندگی اهل‌بیت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم به مذهب تشیع علاقه پیدا کرد. او که به واسطه شغلش با مسائل روز جهان آشنا بود، به مسائل ایران علاقمند شد و برای کسب اطلاعات بیشتر به سفارت ایران در شیلی مراجعه می‌کرد. در اثر این ارتباطات وی تغییر مذهب داده و به مذهب تشیع گروید.

خلیل ساحوری در سال ۲۰۰۰ به چندین کشور اسلامی و غیراسلامی از جمله هلند، اردن، پاکستان، و هند سفر کرد تا از نزدیک با فضای جوامع و کشورهای اسلامی آشنا شود. در سال ۲۰۰۶ هنگامی که به ایران آمد تصمیم گرفت در این کشور اقامت گزیده و به تحصیل علوم دینی در دانشگاه جامعه المصطفی قم مشغول شود.

مرحوم ساحوری در نشریات و سایتهای مختلف اسپانیولی زبان، مقالات متعددی درباره موضوعات مختلف اسلامی و نیز مساله فلسطین که همواره برایش اهمیتی ویژه داشت، نوشته بود و چهره‌ای شاخص در جامعه مسلمانان امریکای لاتین به ویژه شیلی محسوب می‌شد.

مرحوم ساحوری تا پایان عمر، به تبلیغ و نشر معارف اهل‌بیت اشتغال داشت، و سرانجام در سال ۲۰۱۹ بر اثر سرطان کبد درگذشت.

کلیپ کوتاهی از زندگی مرحوم شیخ خلیل ساحوری را اینجا ببینید.

۱ دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست