نظر چند رهیافته و مستبصر درباره قیام سیدالشهدا علیه السلام

قیام امام حسین علیه السلام و سختی‌هایی که سیدالشهدا و اهل‌بیت و یاران ایشان در راه دین و برای مبارزه در راه ظلم متحمل شدند، عامل تحول و استبصار بسیاری از رهیافتگان و مستبصرین بوده و در بسیاری از آنان تاثیری عمیق بر جا نهاده است. در ادامه صحبت‌های چند تن از مستبصرین و رهیافته‌ها را درباره حرکت اباعبدالله الحسین می‌خوانیم.

  • زینب کریستین جیمز، مستبصر اسکاتلندی:

حرکت امام حسین(ع) یک تصمیم حساب‌شده بود. امام حسین می‌دانست که چه اتفاقی قرار است بیفتد. ایشان می‌دانستند که قرار است کشته شوند، اما نقشه همین بود، چرا که بدون آن اسلامی که ما می‌شناسیم نجات پیدا نمی‌کرد. پس این یک تفکر بود.

  • عبدالله سریا، مستبصر آرژانتینی:

وقتی داستان امام حسین علیه السلام را شنیدم برایم بسیار عجیب بود اگر کسی به من بگوید می خواهی شهید شوی؟ جواب می دهم بله، ولی به هیچ وجه نمی توانم تحمل کنم خانواده ام دچار سختی شوند اما امام حسین علیه السلام هر چه داشت را در راه خدا داد و این برایم بسیار عجیب بود.

  • ویکتوریا سیمانوف، مستبصر اوکراینی:

برایم سوال پیش آمد که امام حسین برای چه چیز مهمی جان خود را از دست داد؟ متوجه شدم او جان خود را برای حق برای عدالت برای مستضعفین از دست داده است. وقتی خواندم، امام حسین و گروه کوچکش مقابل یک گروه بزرگ و قدرتمند ظالم ایستاده شوکه شدم وتعجب کردم. او مرد خیلی بزرگ و شجاع و آزاده ای است. امام حسین جان و مال و خانواده خود را در راه خدا داد و این تاثیر زیادی در مسلمان و شیعه شدن من داشت.

  • زهرا کاسترو، مستبصر آرژانتینی:

وقتی داستان زنهای رشید کربلا را شنیدم معنای حقیقی صبر و ایثار را فهمیدم و صبر و استقامت و اعتماد به خدا در چهره زنهای کربلا معلوم می شود.

  • کاترین شاکدام، مستبصر انگلیسی:

حضرت زینب (س) به عنوان یک بانوی فرهیخته، یک مادر، یک خواهر و یک دختر ممتاز، به نوبه خود یک رهبر بزرگ و نیز یک رحمت الهی برای همه مسلمانان است. زمانی که مردان همه از ترس در برابر ظلم سر خم کرده بودند، این حضرت زینب (س) بود که در بیدادگاه یزید ایستاد و پلیدی های وی را محکوم کرد. حضرت زینب (س) اسطوره قدرت، دانش و بخشش بود.

  • جهانگیر حشمتی، مولوی مستبصر ایرانی

در تقابل بین امام حسین علیه السلام و عمر بن سعد تنها یک نفر باید خوب باشد؟! یا فرزند رسول خدا کار درست را انجام داده است و یا عمر بن سعد ! به راستی کدام یک از آنها کار درست را انجام داده اند؟ کدام یک از دیگری برتر است؟

  • محمدباقر عبداللهی، مستبصر ایرانی

اعتقاد شخصی من این است که اگر شخصی یک مرتبه در مجالس امام حسین علیه السلام شرکت کرده و گریه کند دیگر از ایشان جدا نمی شود.

  • ادریس هانی، مستبصر مغربی:

عاشورا متعلق به تمامي مسلمين است؛ پس همه بايد در تعظيم شعائر حسيني کوشا باشند. اگر ما محتواي رسالت حسيني را دريابيم مي فهميم که آن، رسالتي اسلامي و انساني بوده است.

  • سهیل اسعد، مستبصر آرژانتینی

ما باید بتوانیم ارزش های مدنظر امام حسین علیه السلام را در دنیا مطرح کنیم چون این ارزش ها با فطرت مردم دنیا ارتباط برقرار می کند

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست