کاترین شاکدام، رهیافته انگلیسی: اربعین باید با همه انسان‌ها به اشتراک گذاشته شود

گروه ترجمه پایگاه اطلاع‌رسانی استبصار– این نوشته بخشی از یادداشتی است که خانم کاترین شاکدام، رهیافته انگلیسی سال گذشته در روزنامه نوشته بودند.

کربلا و به پا داشتن زیارت آن فراتر از بحث از یک شجاعت غم‌انگیز در مقابل استبداد ظالم است. اخیرا پی برده‌ام که کربلا صرفا در مورد شهادت نیست، بلکه درک این است که ما فراتر از خودمان هستیم؛ فراتر از محدودیت‌هایی که به دلیل ترس به خود می آموزیم. ترسی که باعث می­‌شود به چیزی فراتر از یک بازیچه میل مستبدین فکر نکنیم.

اربعین داستانی است که فراتر از همه تفاوت‌های فرهنگی و اعتقادی، با ما صحبت می‌کند و همه ما را به حرکت در می‌آورد. اربعین شامل الگوهای بسیاری است. بسیاری از مبارزات ما را بازتاب می‌دهد و از ماهیت انسانیت ما صحبت می‌کند. چگونه می‌توانیم در یک زمان هم ثابت کنیم که قادر به شریف‌ترین اعمال هستیم و در عین حال طعمه بدترین ماهیت خود شویم.

اگرچه زیارت اربعین در متن اعتقادات شیعه قرار دارد، اما من به این باور رسیده‌ام که متعلق به هیچکس نیست و باید با همه انسان‌ها به اشتراک گذاشته شود. لازم نیست شخص مذهبی باشد تا از این آموزه بهره بگیرد و یا اینکه بخواهد زیبایی این یادبود را که میلیون ها نفر سالیانه در آن شرکت می‌کنند، ببیند. این واقعاً متواضعانه است که شاهد باشیم چگونه اجتماعات متعددی با موفقیت جمع می‌شوند تا در یک لحظه، وحدتی آرام را تجربه کنند.

اگر بتوانم کل تجربه ام را در چند کلمه خلاصه کنم ، می‌گویم که هنوز هم معنویت خاصی به دنبال من است که به من یادآوری می‌کند که من بسیار بیشتر از شرایط فعلی خودم هستم بلکه من انتخاب‌های خودم هستم!

من فکر می کنم پیام اربعین همیشه یکسان بوده است. اینکه “در مقابل استبداد باید مقاومت کرد”. و با این حال من اعتقاد دارم که اربعین صرفا حکایت از شهادت نیست. و اگرچه مدتی فکر می‌کردم که شهادت در واقع محور کربلا و اربعین است، اما فکر می‌کنم سفر من به عراق باعث شد از منظر دیگری به آن نگاه کنم. بله، رنج‌های عظیمی وجود داشت و بله بسیاری از مردان، زنان و کودکان شجاع به شهادت رسیدند. اما این مرگ آنها نیست که ما برایش عزاداریم، بلکه به خاطر آرمان‌ها و اخلاقی است که آنها برای آن زندگی کردند، تجسم یافتند و تا پایان تلخ از آنها دفاع کردند. باید از آن الهام گرفت.

همچنین اربعین تمرینی بارز و زیبا از تحمل، شفقت و سخاوت است. عراقی‌ها قصد دارند زمین و خانه‌های خود را برای رفع نیازهای زائران باز بگذارند. من فکر نمی‌کنم چنین چیزی در جهان امروز وجود داشته باشد. اکنون وظیفه تشیع و مردم آن است که از ایمان، فرهنگ و عقاید خود صحبت کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست